כתבות

חזרה לרשימת הכתבות »

שפם החתול.

מי מאיתנו לא שמע את המשפט: "כאשר מגלחים לחתול את השפם הוא מאבד את שיווי המשקל" אך האם זה באמת נכון?

1 בפברואר 2017

1

שפם החתול מורכב משיער עבה יותר שצומח ממקום עמוק יותר בהשוואה לשיער הרגיל המרכיב את פרוות החתול.

שיער השפם מחובר לשרירים המאפשרים לו לנוע בכוונים שונים, ולאורך ה"שורש" שלו ממוקמים קצוות רבים של עצבים המשמשים כחיישנים למידע המועבר משיער החוש המרכיב את השפם ועד אליהם, מהם דרך מערכת עצבים מסועפת מגיע המידע לאיברים חיוניים ולמוח המעבד את המידע המגיע מסביבת החתול.

שיערות חוש שכאלו מפוזרות במקומות שונים בגוף החתול. סביב האף מצויים מספר שורות של שיער שכזה,     כ 12 מכל צד, בכל חתול הם מסודרים קצת אחרת ממש בדומה לטביעת-אצבע בבני האדם.

בנוסף מצויות שיערות דומות , אם כי במספר מצומצם יותר מעל העיניים, בצידי הלחי, מאחורי הרגליים הקדמיות וכן על פני הגוף עצמו.

ומהו בעצם תפקידן של שערות החוש?

שיער החוש מסוגל לקלוט מידע של שינויים מזעריים באויר המצוי סביב החתול, כך שיערות חוש אלו יכולות לקלוט שינויים בתנודת האויר, שינויי טמפרטורה ואפילו שינויים בלחץ האויר.

שיער החוש מעל העין בנוי כך שבכל שינוי שהוא קולט העין נעצמת, בכך מהווה שיער זה הגנה על העין, העין תעצם עוד לפני שמשהו באמת הגיע מספיק קרוב וגרם לה נזק.

בעזרת הרוחב אותו תופסות שיערות החוש סביב הפנים של החתול , שמתוכננות גנטית להתאים לרוחבו של החתול, יכול החתול להדחק למקומות צרים ואף לצאת מהם חזרה, מאחר שמדובר בקוד גנטי, אין שיערות אלו מתארכות-אורכן קבוע מראש ובכך חתול שמשמין מאבד את היכולת הזו.

שפם החתול עוזר לו להרגיש ולדעת היכן מצוי טרף, היכן קיים אוייב עוד בטרם ראה או הריח אותו. החתול יכול לקלוט את תנודות האויר אותן מיצרים הללו כשהם עדיין מרוחקים ממנו.

כאשר החתול צריך לאסוף מידע עדין ונוסף הוא יכול להניע את שיער השפם קדימה ואחורה, ולהגדיל את הפרטים אותם הוא קולט מהסביבה, דבר העוזר בציד עצמו ואפלו בקביעת מצבו של הציד לאחר התקיפה- אם הטרף עדיין נושם אפילו נשימה רדודה, הוא יוצר שינויים במצב האויר שסביבו והחתול יכול לקלוט שינויים אלו ולקבוע שדרושה "מכת-מחץ" נוספת על מנת להכריע את הטרף סופית.

מאחר שהשפם הוא בעצם סוג של שיער, מחלות עור הפוגעות בפרווה עשויות לפגוע גם בו.

כאשר מספרים חתול יש לנסות ולהקפיד לשמר את שיערות החוש הללו, שאולי גזירתן לא תגרום  לאיבוד שיווי משקל של החתול,פשוטו כמשמעו, אך עשויה לפגוע בכל התכונות הכל כך עדינות עליהן הוא רגיל להסתמך במהלך התנהלותו ובכך לפגוע בבטחון אותו הוא חש בסביבתו.

חזרה למעלה

תפריט נגישות