מעשה בחתול "ג'ינג'ר" ובקוצים של דקל.

לפני כחודש הביא דני למרפאה את  ג'ינג'ר החתול . מיד כאשר ראיתי את דני נכנס עם כלוב החתולים בידו הבחנתי במבטו המודאג והבנתי שהפעם יש לנו בעיה רצינית.

ג'ינג'ר הוא חתול חמוד בן 6 שנים לערך. אחד מעדת החתולים של דני ופטריסיה ,שהם חובבי חתולים מושבעים.

דני סיפר שיום קודם לכן הבחינו בקוץ של דקל נעוץ בגופו של ג'ינג'ר. פטריסיה שלפה את הקוץ אך ג'ינג'ר נראה חולה. הוא היה שקט מאוד וסרב לאכול. כאשר ניגשו אליו לבדוק מה קורה הבחינו בבליטה גדולה ונוקשה בצד השמאלי של החזה .

כאשר הגיע למרפאה מיששנו את הבליטה והיה ברור שמדובר כנראה באיזשהו גוף זר שננעץ בין צלעותיו. הנחנו, כמובן, שמדובר בעוד קוץ של דקל.

החץ הקטן מצביע על נקודת החדירה של הקוץ והחץ הגדול מצביע אל האזור אליו הוא מגיע בכבד.

ג'ינג'ר הורדם לצורך הוצאת הקוץ. כאשר היה תחת השפעת חומרי ההרדמה יכולנו למשש את האזור להעריך טוב יותר את המצב מבלי להכאיב לו. הבחנו שהקוץ נע יחד הצלעות בזמן הנשימה. מכך הסקנו שהקוץ תקוע עמוק בן הצלעות וכנראה חודר ,לפחות, לבית החזה.  התחלנו לחשוש שכנראה נדרש כאן ניתוח מורכב ומסובך שאולי דורש גם הנשמה ואשפוז אחרי.

החלטנו לעשות צילום רנטגן על מנת לראות מה מצב בית החזה של גינג'ר. האם יש אויר חופשי או שיש דלקת ונזק לריאה. לא ציפינו לראות את הקוץ בצילום. (בצילום רנטגן ניתן לראות בקלות גופים זרים העשויים מתכת או אבן עם מינרלים .אך קשה או בלתי אפשרי  להבחין בגופים זרים כמו קוצים).
להפתעתנו , ניתן היה לזהות את קו החדירה של הקוץ. ונראה היה שמדובר בקוץ שאורכו לפחות 7 ס"מ. נראה היה שהוא חודר לבית החזה ואח"כ עובר דרך הסרעפת ונכנס לכבד.

בשלב זה הופנה ג'ינג'ר אל ביה"ח הווטרינרי. היה ברור כי נדרשת כאן כירורגיה מורכבת שמצריכה כירורג מומחה. והיה צריך להיערך למצב חרום שעלול להיווצר בזמן הניתוח ואולי אף לתהליך של הנשמה.

ג'ינגר הגיע לביה"ח בשעת ערב. בדיקות הדם שלו היו תקינות ומצבו הכללי היה טוב ולכן החליטו הרופאים לא להזעיק כירורג כונן  אלא לחכות עד הבוקר ואז לעשות את הניתוח.
בבוקר הגיע ארז , הרופא הכירורג  שניתח את ג'ינג'ר. הוא בחן את הצילומים והחליט שמסוכן מידי לגשת אל הניתוח מבלי לדעת בצורה מדויקת יותר היכן עובר הקוץ. ארז התקשר לדני וביקש את הסכמתו לבצע בדיקת CT. (שהיא בדיקה יקרה אך מאפשרת לנו לבחון את רקמות בגוף בצורה דו ממדית .  מכשיר CT   מסוגל ליצור חתכים של מבנים בגוף ואף לדמות איברים מבלי שיוסתרו על ידי רקמות שכנות) הבדיקה הראתה שהקוץ אכן חודר את בית החזה , עובר את הסרעפת ונכנס לתוך הכבד תוך שהוא עובר ממש ליד וריד השער של הכבד (portal vein).

לאחר התלבטות החליט ארז להתחיל את הניתוח ע"י כניסה אל הבטן. הוא הסיט בעדינות את הכבד והצליח לחתוך את הקוץ ממש אחרי הסרעפת. אח"כ הקוץ נשלף בשני חלקים. החלק שהיה נעוץ בכבד נשלף בזהירות. למרבה המזל הפגיעה בכבד הייתה מינימלית. חלק הקוץ השני נשלף מבית החזה. לצורך ניקוז ההפרשות והדלקת הוחדר צינור בית חזה. ג'ינג'ר היה מאושפז בבית החולים כשלושה ימים .

הוא שוחרר הביתה וקיבל שני סוגים של אנטיביוטיקה. היה עליו להישאר עם קולר אליזבט מסביב לצווארו על מנת שלא יפתח את התפרים.

עשרה ימים לאחר הניתוח הוצאנו לו תפרים במרפאה. ונראה שג'ינג'ר החלים לחלוטין.

שוב נוכחנו לדעת כמה מדהימים הם החתולים ואיזו יכולת התאוששות טובה יש להם. אך אסור כמובן לשכוח כי ללא מסירותם הרבה של דני ופטריסיה ונכונותם להשקיע בטיפול מזמנם ומכספם, ספק אם ג'ינג'ר היה מצליח להחלים.

יש לזכור כי קוצי הדקל מסוגלים לדקור ולחדור לעומק הרקמות, להתקע ולגרום נזק רב. בבני אדם הם גם יכולים לגרום לנמק ולתגובה מקומית קשה.

תוכלו לקרוא עוד סיפור על קוץ של דקל. והפעם : סיפור על סוס.

חזרה למעלה

תפריט נגישות